חפש
 
תת-פעילות סמויה של בלוטת המגן
תפקיד הורמונים של בלוטת התריס הוא לווסת את חילוף חומרים בגוף, לייצר אנרגיה, לשמור על החום הגוף תקין, לגרום ליצור חדש של חלבונים, לפרק את השומן, להוריד את הכולסטרול ולשמור על תפקוד המנטלי תקין.

כאשר נוצר מצב של מחלה הקלסית של תת-פעילות בלוטת המגן, הבלוטה אינה מפרישה מספיק הורמונן T4. בדיקות המעבדה מראות רמות גבוהות של הורמון TSH ורמות נמוכות של הורמון T4. לכן המטופל מקבל את ההורמון T4 בכדורים ((Eltroxin, Euthyrox). לעומת זאת, קיים מצב של תת פעילות סמויה של בלוטת המגן, תוצאות בדיקות דם שלTSH,  T4  נראות תקינות אולם ו-3T נמצאות בגבול התחתון של הנורמה אולם החולה מתלונן על סימפטומים רבים הדומים לזו של המחלה המקורית. הסיבה לכך נובעת מפעילות ירודה של האנזים 5' deidinase הנמצא בתוך התאי הגוף ותפקידו להפוך את ההורמון 4T בעלת פעילות חלשה  ל- 3T. הורמון 3T הוא הורמון הפעיל ואחראי לווסת-חום של הגוף כך שהטמפרטורה של הגוף יישאר בין 37 + 0.3 מעלות בשעות היום.

בחום נורמלית של 37 מעלות, כל התהליכים האנזימתיים והביולוגים בתוך התא מתקיימים במהירות מיטבית. אולם כאשר הפעילות של האנזים 5'-deiodinase פוחתת, מיוצר פחות הורמון 3T, חום הגוף יורד מתחת ל 37 מעלות וכך החולה חש בסימפטומים רבים (ראה טבלה 1) הקשורים לתופעה של ירידה בפעילויות הביולוגיות בגוף. מכיוון שמדובר בתהליך תוך-תאי, השינויים ההורמונליים לא באים לידי ביטוי בבדיקות דם של ההורמונים אלה. לכן ה- TSH וה-4T נראים בגול התקין אולם ה 3T נראה גם תקין או נמוך. תופעה זו אינה תסמונת חדשה. היא תוארה לראשונה ב 1976 על ידי ד"ר ברודה ברנס ובשנת 1990 על ידי ד"ר דניס ווילסון(1). הם הבחינו שסטרס (עקה) גורם לסימפטומים של תת-פעילות סמויה של בלוטת המגן, כתוצאה מהשפעת הסטרס על הפעילות של האנזים 5' deiodinase. מאוחר יותר התברר שסימפטומים אלה הופיעו גם אצל אנשים שחוו נזק גופני או נפשי ניכר, אולם תלונותיהם נשארו זמן רב לאחר שהגורם לסטרס חלף. תופעה נוספת שתוארה על ידי דר ברנס וד"ר וויליאן, בתסמונת זו היא שהחום הגוף נמוך מהנורמה יכולה להופיע בגלל גורמים רבים אחרים השכיחים במחלה. התסמונת מוכרת גם ברפואה הפנימית כ Sick Euthyroid Syndrome (2)
 
גורמים שיכולים להפריע להפוך את הורמון 4T ל 3T
כאמור קיימים גורמים רבים שיכולים להשפיע על הפעילות של האנזים 5-deiodinase. הגורמים אלה הם:
1.      מחלות: מחלה אוטו-אימונית, סרטן, מחלה קשה בכליות או בכבד, דלקת קשה וממושכת, עודף משקל, סוכרת סוג II, דיכאון, אחרי ניתוח קשה.
2.      חסרים ביולוגים: רמות נמוכות של פרוגסטרון, קורטיסול, אבץ, סלניום, ברזל, ויטמין 12B, 6B, A, E, 2B. יוד.
3.      תרופות: חוסמי בטא (נורמיטן, קרדילוק), פנטואין, גלולות למניעת הריון, טאופילין, חומר הדמיה המכיל יוד, תרופות נגד דיכאון מסוג SSRI's, טיפול במחלת סרטן, טיפול בליתיום, פרוקור.
4.      תזונה: צמחונות, דיאטה עם מחסור בחלבונים, סויה, אכילה מוגזמת של כרונית, ברוקולי כרוב.
5.      הרעלות: אלכוהול, חומר הדברה, עישון, סמים.
6.      אחרים: להיות זקן, לידה.

אנו יודעים היום שיעילות התהליכים הביולוגים השונים והמהירות של הפעולות האנזימתיות תלויות בטמפרטורת הגוף(תמונה 1). טמפרטורה תקינה של הגוף 37.0 ± 0.2 (98.6 מעלות F) מעלות שומרת על מבנה מולקולרי מרחבי התקין של האנזימים והחלבונים. מבנה תקין של האנזימים גם מאפשר פעילות מיטבית של התהליכים הביולוגים השונים בתוך התאים.


 

כאשר הטמפרטורה יורדת, האנזימים הופכים לצרים והדוקים יותר וכאשר הטמפרטורה עולה האנזימים נראים פתוחים יותר. שינויים מולקולריים מרחביים של האנזימים והחלבונים גורמים להאטה של הפעילויות הביולוגיות השונות בתוך התא.

באופן נורמלי, הטמפרטורה של הגוף משתנה במשך היום. חום הגוף מגיע ל-37 מעלות בין 9:00 ל 10:00 בבוקר ויורד אל מתחת ל-37 מעלות סביב שעה 23:30 בלילה. בזמן השינה חום הגוף יכול לרדת עד 36.3 מעלות (תמונה 3). זה מסביר מדוע במצב שבו הטמפרטורה של הגוף נמצאת מעל או מתחת לנורמה, מופיעות תלונות שונות הנובעות מתפקוד לקוי של אנזימים רבים באזורים שונים של הגוף. לעתים, במצבים קיצונים, אנו עדים למצב שחום הגוף עולה ל-41 מעלות (107F מעלות). מצב זה עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לאנזימים ומוות של החולים. אנו משתמשים בכל האמצעים כדי להוריד את החום של החולה .

תמונה 3


מצב דומה מתרחש כאשר אנשים נופלים למים קרים והטמפרטורה שלהם יורדת ל-32 מעלות (90 מעלות F). מצב זה, נחשב למצב חרום משום שמסכן את החיים של החולה, ויש להעלות את הטמפרטורה לערכים נורמליים. לעתים אני שומע שאנשים אנשים אומרים " כאשר החום שלי מגיע ל-37 מעלות, אני מרגיש/ה חולה". זאת אמירה המצביעה על כך שברוב שעות היום, החום שלו הוא מסביב 36.-36.5 מעלות הנחשב כחום הגוף "תקין"

מצב פחות מוכר שלא נכנס לקטגוריה של מצב חרום, הוא כאשר הטמפרטורה של הגוף יורדת בחצי או
מעלה אחת שלמה, ל 36.5-36.0 מעלות ולפעמים פחות מזה. מצב זה נראה לעתים בחולים המאושפזים במחלקות של בתי החולים. הרופאים אינם מודעים לכך, יתכן מכיוון שמצב זה אינו מהווה מצב חרום.

הדרך הטובה ביותר לגלות את רמת הטמפרטורה בגוף, היא מדידת החום בפה על ידי מדחום מכספית בשעות הצהריים (ראה בהמשך). אם הטמפרטורה הממוצעת במשך מספר ימים מתחת ל- 36.8 מעלות, כנראה שהתלונות של החולה קשורות בתת-פעילות סמויה של בלוטת המגן.

הפעילות של בלוטת המגן
כאמור, אחד התפקידים העיקרים של בלוטת המגן הוא לווסת את הטמפרטורה של הגוף על מנת לאפשר לאנזימים לתפקד בצורה תקינה. תחילה, הפקודה יוצאת מאזור היפוטלמוס הנמצא בבסיס המוח (תמונה 4). ההיפוטלמוס מפריש את ההורמון TRH (Thyroid Releasing Hormone) שמגיע לבלוטת ההיפופיזה, הנמצאת בבסיס הגולגולת ומגיבה בפרשה של הורמון TSH Hormone) ( Thyroid Stimulating למחזור הדם. כאשר ה- TSH מגיע לבלוטת המגן (התריס), הנמצאת בבסיס הצוואר, הוא מעורר את הבלוטה להפריש את הורמון (T4 (Thyroxin. ה-4T הוא הורמון לא פעיל כמעט אולם כאשר הוא נשפך למחזור הדם, הוא מגיע לכל התאים בגוף ובתוך התאים הוא הופך להורמון (T3 (liothyronine על ידי האנזים 5'-deiodinase. T3 הוא הורמון פעיל שנקשר לקולטנים שלו בגרעין התא, וגורם לשרשרת של תגובות כימיות מורכבות המעלות את הטמפרטורה של התא ל- 37 מעלות. כאמור, טמפרטורה זאת מאפשרת פעילות תקינה של האנזימים וחלבונים. חום הגוף שאנו מודדים הוא סה"כ של פעולת ההורמון 3T בכל הגוף.

כפי שניתן לראות בתמונה מספר 4, יכולים להתפתח מספר תסריטים:
א. ההורמון 4T יכול להפוך ל 3RT הורמון שאינו פעיל ביולוגית.
ב. אנזים 5'-deiodinase איננו פעיל ולא הופך את 4T ל- 3T,
ג. ההורמון 3RT נקלט על ידי האנזים 5'-deiodinase תופס מקום פעיל באנזים ולא מאפשר להפוך את T4 להורמון פעיל 3T.

תמונה 4


ד. רמת הפעילות של האנזים 5'-deiodinase מושפעת מגורמים רבים: סטרס, מחלה קשה, צום ממושך, רמה גבוה של קורטיזול בדם, מחסור ב-selenium. גם תרופות מסוימות כגון amiodarone או גלולות למניעת הריון וגורמים רבים אחרים (תמונה 1) יכולים לגרום לפעילות מופחתת של האנזים 5'-deiodinase ולחסום את התהליך של הפיכת T4 ל-3T.

יש לציין שההורמון הפעיל היחיד הוא ההורמון 3T. יתר ההורמונים אינם פעילים כלל או פעילותם חלשה ביותר. צומת הדרכים בכל התהליך זה הוא האנזים 5'-deiodinase שמושפע מגורמים רבים, ובסופו של דבר יכולת הפעילות של האנזים קובעת את כמות ההורמון 3T שמיוצר בתא.

אבחון המחלה
הדרך הפשוטה ביותר לגלות את המחלה היא לבצע שלוש/ארבע מדידות ביום של טמפרטורת הגוף במשך 3-4 ימים רצופים. הטמפרטורה הממוצעת התקינה במשך היום צריכה להיות 37.0 עד 37.2 מעלות בשעות הצהריים (בין 10:00 בבוקר עד 16:00 בערב). בשעות הבוקר המוקדמות, ובשעות הערב המאוחרות ובלילה, חום הגוף יורד באופן נורמלי. אצל האישה, יומיים לפני הביוץ הטמפרטורה עולה. התלונות השונות מופיעות כאשר חום הגוף בשעות היום יורד מתחת ל- 36.8 מעלות ובעיקר בטמפרטורה של 36.4-36.5 מעלות או פחות. אבחון של תת-פעילות סמויה של בלוטת המגן על ידי חום גוף נמוך מהנורמה ביום וטיפול מתאים במחלה, מחזיר את הטמפרטורה לערכים נורמליים וגם להיעלמות של הסימפטומים. בדיקות המעבדה יכולות לאשר את המחלה רק במקרה שרמת ההורמון 3T נמוכה מהנורמה. אולם לרוב תוצאות בדיקות אלה נראות "בגדר הנורמה" מכיוון שטווח הערכים של כל ההורמונים של בלוטת המגן הם רחבים מאוד.

זאת הסיבה גם שרופאים רבים לא מוצאים קשר בין תלונות החולה ותוצאות בדיקות מעבדה "תקינות". כאשר חום הגוף יורד מתחת ל 36.8 מעלות, ההאטה של פעילות האנזימים שונה בין רקמה לרקמה. יש אנזימים שנפגעים יותר מאחרים. לדוגמה, אנזימים של העור נפגעים יותר מאשר האנזימים של האיברים הפנימים ולכן אחד הסימפטומים הראשונים של תת-פעילות של בלוטת המגן הם עור יבש, שער יבש, נשירת שער, ציפורניים שבירות ויבשות, פצעים מגלידים לאט וכו'.


בדיקות מעבדה
בטבלה מספר 1 נראים ערכים תקינים של הורמוני בלוטת המגן שמקובלים ברוב מעבדות בארץ:
ערך העליון ערך התחתון TEST
mIU/dl5.5 mIU/dl0.35 TSH
17 pmol/L 7 pmol/L Free T4
6 pmol/L 3.8 pmol/L Free T3
500 pcg/dl 100 mcg/dl RT3
 

טבלה מס 1

בדיקה הורמון 3RT אינה מתבצעת בארץ. אנו רואים שיש מרחב רב בין הערך העליון והתחתון. ורק כאשר תוצאות בדיקות המעבדה של החולה נמצאים מחוץ לתחום של הנורמה, הרופאים מתייחסים אל הסימפטום.

לאחרונה התברר שה TSH אינו ספציפי לגילוי תת-פעילות של בלוטת המגן מכיוון שחולים עם TSH ברמה בין 4.5 ו-5.5 mIU/dl התלוננו על תופעות שונות הקשורות לתת-פעילות קלה של בלוטת המגן ולכן מחקרים חדשים המליצו להוריד הגבול העליון של הנורמה ל 4 mIU/dl במקום הערך הנוכחי של 5.5 mIU/dl. מצב דומה נראה כאשר בודקים את רמת הסוכר בדם. הרמה המיטבית נעה בין 70-85 מ"ג/ד"ל, אולם ערך של 105 מ"ג/ד"ל עדיין נחשב כתקין למרות שיכול לבטא מחלת סוכרת סמויה כאשר הגבול העליון התקין למעשה הוא 100 מ"ג/ד"ל .

מה היא תסמונת של תת-פעילות סמויה של בלוטת המגן
התסמונת מתאפיינת במספר רב של תלונות, לעתים בלתי ספציפיות, שמופיעות אחרי אירוע של סטרס נפשי, מנטלי או גופני אך התלונות נמשכות גם אחרי שהסטרס חלף. תלונות אלה מלוות בירידה של טמפרטורת הגוף מתחת לנורמה ותוצאות בדיקות דם של הורמוני בלוטת המגן בגדר "הנורמה".
תופעות הסטרס יכולות לבוא בצורות רבות כתגובה לאירועים הבאים: ילודה, גירושים, מוות של אדם אהוב, פיטורים מעבודה, ניתוח או מחלה ממושכת, התעללות גופנית או מינית, תאונת עבודה או דרכים, טיפול ממושך בסטרואידים, מתן תרופות בהורמונים סינטטיות: גלולות למניעת הריון, טיפול הורמונלי חילופי בגיל הבלוט עם הורמונים סינטטים וכו'. כל הגורמים אלה פוגעים לעתים בפעילות של האנזימים deiodinase-'5. כך התלונות של החולה מתחילות זמן קצר אחרי אירועים אלה. לפעמים החולים לא שמים לב לקשר בין הסטרס והתחלת הסימפטומים, אולם אחרי מספר שאלות הם נזכרים ומאשרים את הקשר ביניהם.

בדרך כלל כאשר החולה מגיע לרופא יש לו תלונה עיקרית ומרכזית שהוא זוכר מתי התלונות החלו. לעתים, החולה שם לב שבמצב של סטרס מסוים, הסימפטומים מתגברים (ארוחה גדולות עשירות בפחמימות). לעומת זאת, כאשר הוא נמצא תחת השפעה של התנהגות מסוימת (פעילות גופנית, דיאטה עשירה בחלבונים ודלת פחמימות או ארוחות קטנות במקום ארוחה גדולה) מצבו משתפר. בנוסף רצוי לברר האם התלונות פחתו בעקבות טיפול כלשהו. ברוב המקרים, החולה מדווח על שיפור זמני במצבו, למשל אחרי מתן הורמון T4 (Eltroxin) אולם הסימפטומים חוזרים אחרי מספר שבועות ולמרות הטיפול ב-T4.

יש אנשים שחום הגוף הרגיל שלהם מגיע ל -36.2-36.5 מעלות, וכאשר הם חולים ומרגישים "רע" מתברר שחום גופם עולה ל- 37 מעלות. יש למדוד את חום הגוף בפה מתחת ללשון עם מדחום כספית במשך 4-5 דקות. המדידה הראשונה צריכה להתבצע שלוש שעות לאחר ההשכמה בבוקר ואחר כך כל שלוש שעות כשלוש פעמים ביום. לדוגמה אם אנו קמים ב 7:00 בבוקר המדידה הראשונה צריכה להיות סביב שעה 10:00 ואחר כך כל 3 שעות ב 13:00 וב- 16:00.

סימנים וסימפטומים של המחלה
אחת הבעיות שלפעמים קשה להבין היא כיצד מחלה אחת גורמת לכל כך הרבה תלונות?. הסיבה לכך היא שמדובר במחלה שגורמת להפרעה אנזימתית רב מערכתית בתוך התא ולכן לא באה לידי ביטוי בבדיקות מעבדה.

שאלה שניה שהועלתה היא איך יכול להיות שכל כך הרבה סימנים וסימפטומים מגיבים לטיפול בהורמון 3T או על ידי שיפור בפעילות של האנזים 5'-deiodinase? התשובה היא פשוטה: נטילה ישירה של ההורמון מעלה את הטמפרטורה של התאים בגוף, משפר את התנאים בתוך התא ומאפשר לתהליכים האנזימתיים לפעול כסדרם. בנוסף, אנו נותנים לאנזים להתאושש במשך תקופה מסוימת לאחר שאנו מטפלים בסיבה ראשונית שגורמה להופעת הסימנים והסימפטומים.

יש לציין שמרבית התלונות של החולים אינם מסכנות את חיי החולים. אך אלו סיבות שכיחות מאוד לפניה לרופא המטפל. הטיפול ההורמונלי כרוך במתן הורמון ביולוגי, שהגוף מייצר בכמות פחותה וחשוב לשמור על רמתו התקינה בתוך התא. מצב דומה מתרחש גם במחלות אחרות שנגרמות כתוצאה ממחסור של הורמונים ביולוגים אחרים כמו למשל בסוכרת כאשר החולה זקוק לאינסולין.

התלונות השכיחות המתוארות בהמשך מלוות בחום גוף נמוך מ 37 מעלות הן:
תלונות עיקריות   תלונות עיקריות
עייפות במשך היום
כאבי ראש
מיגרנה
כאבים לפני או בזמן המחזור
כועס או מתעצבן בקלות
אגירת מים
חרדות
התקפי חרדה
נשירת שיער
דיכאון
ירידה בזיכרון הקצר והארוך
ירידה בריכוז
ירידה בדחף מיני
ציפורניים שבירות
מוטיבציה נמוכה
מעיים רגישים
עור יבש
חוסר שינה
דלקת או כאבים בפרקים
כאבים בשרירים
הזעה רבה במשך היום
הערכה עצמית נמוכה
לחץ דם נמוך
דלקות בדרכי השתן
זימזום באוזניים
נטיה להסמיק בקלות
גלי חום
פצעי בגרות (אקנה) עם זיהומים
חום נמוך מ-37° בשעות הצהריים
 
 
רגליים/ידיים קרות
קואורדינציה לקויה
חוסר פוריות
ירידה רמת הסוכר בדם
הלבנה מוקדמת של השיער
עייפות קשה אחרי ארוחה
כאבים ונמול באצבעות הידיים
ראיה מטושטשת
שלפוחיות בעור
ריח רע בפה
כיבים בעור
עצירות
נטייה לעליה במשקל
שיער יבש
נטייה להירדם באמצע היום
תגובות אלרגיות
אסטמה
עקצוץ, גרד
שינוי בפיגמנטציה בעור
בעור Psoriasis מחלת
הרגשת חנק בגרון
הפרעה בבליעה
חוסר סבילות לחום או לקור
מחזור חודשי לא סדיר
לעתים דלקות גרון
התקפי סחרחורות
הפצעים מתרפים לאט
צרבות בקיבה
זיהום של פטריות
 
 

אז מה עושים?
טיפול אלטרנטיבי: גישה זאת דוגלת בשינוי מנטלי, התנהגותי וגופני מכיוון שהם בעצמם גרמו להתפתחות של המחלה. למשל, הורדת הסטרס ורמת הקורתיסול בדם היא אחת הדרכים לשיפור המצב אולם יש לקחת בחשבון שבעולם זה, רמה מסוימת של סטרס הוא בלתי נמנעת ואנחנו לא יכולים להיות כל הזמן בחופשה. בנוסף חולים אלה מתקשים לשלוט ברגשותיהם ובתגובותיהם בגלל המחלה עצמה. לכן יש לחפש פתרונות אחרים שיכולים להוביל לירידת הסטרס: פעילות גופנית, התעסקות בספורט, שתית משקאות תה עם פסיפלורה או צמחי מרפא אחרים, להימנע מעישון ולהימנע מאכילה מוגזמת של פחמימות.

שינוי בהרגלי אכילה תורמים לשיפור המצב. ארוחות קטנות במשך היום עם מרכיב רב של חלבונים לעומת פחמימות משפר מאוד את המצב של החולה. לדוגמה חלבונים כגון טונה, דגים, גבינות, קוטג', עוף או הודו ובשר אדום בשלוש מנות של 150-100 גרם ליום מספקת כ 1200 עד 1500 קלוריות. תוספת ירקות ושנים-שלושה פירות יכולים להוסיף עוד 300 קלוריות. לבסוף 100-150 גרם פחמימות מורכבות (שיבולת שועל, סובין, חיטה מלאה, אורז מלא, או פטריות) יכולים להשלים את מספר הקלוריות היומי. הרגלי אכילה מסוג זה מתקן את המצב של ירידה ברמת הסוכר בדם שאופיינית למחלה ומונע התקפים של רעב בלתי נשלט. לעתים חולים שסובלים מהתקפי רעב בגלל ירידה ברמת הסוכר בדם משתפרים לאחר שחום הגוף חוזר לנורמה לאחר טיפול עם הורמון 3T.


טיפול עם הורמון 3T : הטיפול היחיד שמחזיר את החום לערכים נורמליים הוא טיפול בהורמון 3T.
המצב דומה למצב של מחסור בהורמונים אחרים בגוף. ההיגיון בטיפול זה היא בכך שהגוף איננו מייצר מספיק 3T בגלל סיבות רבות:
א. הבעיה יכולה להיות שההיפופיזה איינה מפרישה TSH,
ב. בלוטת המגן איינה מייצרת 4T .
ג. התאים בגוף אינם הופכים את 4T ל- 3T בגלל תת-פעילות סמויה של האנזים 5'-deidodinase.
בשני המקרים הראשונים הטיפול המקובל הוא נטילת הורמון 4T (Eltroxin Euthroxin,) שהופך ל-3T בצורה נורמלית. אולם בתת-פעילות סמויה של בלוטת המגן הבעיה נמצאת בתאים עצמם מאחר שהאנזים 5'-deidinase אינו פעיל מהסיבות שתיארנו קודם.

במקרים כאלה נטילת הורמון 3T מחזירה את חום הגוף לרמה נורמלית, הסימפטומים של המחלה נעלמים. לעתים קרובות קיים מצב שהחולה מקבל הורמון 4T אולם מתלונן על סימפטומים שתוארו וזאת משום שיש מצב של תת-פעילות של האנזים 5'-deiodinase. במקרים אלה ניתן להמשיך עם טיפול ב-4T ולהוסיף טיפול בהורמון 3T במשך זמן מסוים. טיפול זה מביא למצב שהאנזים 5'-deiodinase יכול "לנוח ולהתאושש" ואחרי זמן מה לחזור לפעילות תקינה המאפשרת הפסקת הטיפול בהורמון 3T. סימן לכך הוא שחום הגוף חזר לנורמה עם טיפול ב-3T ופעילות תקינה של האנזים 5'-deiodinase ששומר על חום גוף תקין לאורך הזמן. הטיפול בהורמון 3T יש לו יתרונות רבים מכיוון שגורם לאיפוס של המערכת ואחרי זמן מה ניתן להפסיק את הטיפול בהורמון 3T.

סיכונים ויתרונות אפשריים
קיימים מצבים רפואיים שבהם מומלץ לא לתת טיפול ב-3T מכיוון שזה יכול להחמיר את מצבו של החולה. חולים עם רמות נמוכות מאוד או גבוהות מאוד של הורמון קורטיזול בדם, אי-ספיקת הלב, אנמיה, מחלת סרטן, פרפור הפרוזדורים, מחלות אוטו-אימוניות, מחלה פעילה בעורקים של הלב או שבץ במוח בעבר, לחץ דם גבוה לא מאוזן ומחלות אחרות.

במהלך הטפול, החולה צריך להימנע באופן מוחלט מקפאין , אלכוהול ותרופות ללחץ דם, להימנע ממתח נפשי. הורמון 3T הוא הורמון ביולוגי שקיים בגוף האדם מאז ומתמיד, היה כאשר הוא נולד ולכן הוא נחוץ לחיים. במהלך הטיפול יכול לקרות שחולה שסבל מסימפטומים חוזרים של תת-פעילות של בלוטת המגן ותלונותיו מתגברות באותם הסימפטומים שסבל קודם. תופעה זאת נובעת מכך שהמטופל לא שמר על ההוראות בצורה רצופה ולא נטל את הטיפול בזמן. תופעות לווי אלה מופיעות כאשר חום הגוף לא יציב ולפעמים הוא גבוה מדי או נמוך מדי.

בגלל סיבות אלה, מומלץ לא להפסיק את הטיפול באופן פתאומי מכיוון שהסימפטומים יכולים להחמיר ורצוי להתייעץ עם הרופא האחראי על הטיפול. במקרים אלה ניתן לתת מינון של 50 מק"ג של הורמון 4T (Eltroxin, Euthyrox ) ובדרך כלל התלונות נעלמות אחרי כ-45 דקות. ניתן לחזור על המינון זה פעמים-שלוש.

המטרה של הטיפול היא שהחולה ירגיש טוב עם הטיפול וימשיך להרגיש טוב גם לאחר הפסקת הטיפול ב-3T. במשך הטיפול ב-3T, הסימפטומים בדרך כלל נעלמים בהדרגה אולם רק אחרי שהחולה הפסיק את הטיפול ב-3T ניתן לבחון אם הטיפול הצליח, וזאת לאחר שהחולה לא מתלונן יותר על הסימפטומים הקודמים. מכיוון שהגוף החל להפוך את 4T ל 3T באופן סדיר והטמפרטורה נשארת בערכים נורמליים של 37 מעלות. לכן לפני התחלת הטיפול הרופא חייב לשקול את הסיכונים הכרוכים במתן הטיפול ב-3T מול התועלת שיכול להשיג עם הטיפול.

סיכום:
תת-פעילות סמויה של בלוטת המגן היא תופעה שכיחה שנובעת מירידת חום הגוף כתוצאה מכך שהורמון 4T לא נהפך להורמון פעיל 3T. התפקיד של הורמון 3T היא לגרום לגוף לייצר חום עד 37 מעלות כדי לאפשר לתהליכים אנזימתיים להתבצע בצורה מיטבית. כאשר מסיבות שונות ההורמון 4T לא הופך להורמון 3T בכמות מספקת, חום הגוף צונח מתחת ל- 37 שמעלות, התהליכים האנזימתיים בגוף מורידים הילוך ומתחילים להופיע תלונות שונות של החולה שקשורות לתופעה זו. יש לציין שברוב המקרים תוצאות בדיקות דם של בלוטת התריס נשארות בגדר הנורמה ולכן קשה לעתים לאבחן את המחלה על סמך בדיקות מעבדה בלבד למרות התלונות הרבות של החולה. הטיפול מכוון לנטילת הורמון 3T באופן רצוף ובמינון הולך ועולה במשך תקופה מסוימת עד שהחום חוזר לערכים נורמליים. עם נטילה התרופה, מרבית הסימפטומים נעלמים והחולה חש בהקלה רבה. לאחר שהחום מתייצב בערכים של 37 מעלות במשך זמן מסוים, הפסקת הטיפול בהורמון 3T נעשה באופן הדרגתי. כך הגוף עצמו לוקח את הפיקוד וגורם לחום הגוף להישאר ברמתו התקינה.

בברכה ובהצלחה,
Dr Aleexander Arditti MD מעודכן ל 10.4.13
052-4434292
References
  1. Wilson's Thyroid Syndrome. A reversible Thyroid Problem 4th Edition2001 by Dr Denis Wilson MD
  2. Harrinson's Principles of Internal Medicine Fauce AS et Al 14th edition page 2019 Year 1998
  3. http://www.naturalendocrinesolutions.com/articles/do-you-have-a-t4-to-t3-conversion-problem/


חידושים בעולם המחקר
 
אסטרוגן אצל גברים
רמה נמוכה או גבוהה מידי של אסטרוגן (הורמון נשי) בגברים מבוגרים , מגבירה את הסיכון למות אצל חולים עם אי-ספיקת לב, . JAMA 2009 May 13,301(18),1892-901

הורמון DHEA משפר את צפיפות העצם בנשים
113 נשים וגברים שקבלו את הורמון DHEA בנוסף לדיאטה שכללה סידן וויטמין D. התוצאות: שיפור של ל-3.6% בצפיצות העצם לעומת הנשים שלא קבלו DHEA וויטמין D Am J Clin Nutr 2009 May;89(5);1459-67

 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים